Kot visoko senzitivna oseba se po vsej verjetnosti velikokrat ukvarjaš z izzivom utrujenosti. Senzitivne osebe namreč svet zaznavamo in doživljamo zelo globoko, zaradi česar se tudi prej utrudimo. Ne potrebujemo le črnega pasu iz regulacije čustev, ampak tudi posebno veščino v prakticiranju kvalitetnega počitka. Danes je naš hitri svet precej kompleksen in zlahka nas zavede, da se bomo “produktivno spočili” z multitaskingom med ogledom filma ali pa s skrolanjem po telefonu. Visoko senzitivna oseba bo to zmoto zelo hitro prepoznala, saj bo zaradi svojega senzitivnega živčnega sistema ob takšnem “počitku” doživljala subtilno mero tesnobe ali preobremenjenosti.
V svojih zgodnjih objavah večkrat poudarjam, da senzitivne osebe nujno potrebujemo prostor (ali del prostora), ki bo samo naš in v katerega se lahko umaknemo k počitku. Ob tem se navadno pojavi vprašanje, kaj naj v takšnem prostoru počnemo, da bo zares negovalo našo senzitivnost? V tokratni objavi delim kratek seznam aktivnosti, ki ne spadajo v ta prostor, ter malo daljši seznam aktivnosti, ki dejansko spadajo v kategorijo “to me bo zagotovo spočilo”.
Kako naj pravilno počivam?
Preden se posvetimo težko pričakovanemu seznamu, moramo vedeti, da za to vprašanje ni enega odgovora, ampak predvsem podvprašanje: Kaj spočije mene?
Vsaka oseba je namreč edinstvena in se spočije na njej lasten način. Če Sofija za počitek/sprostitev npr. rada slika, pa Martina mogoče rada bere poezijo, Nina moli/meditira, Jan igra kitaro, Matjaž piše, Alenka drema, Aleksandra ustvarja vizijsko tablo itn.
Pravi odgovor je torej tisti, ki deluje zate.
Toda preden izbereš svojo obliko počitka/sprostitve, moraš poznati aktivnosti, ki te v resnici ne spočijejo.
Kaj NI počitek:
- delo na računalniku iz postelje
- multi-tasking med ogledom filma
- delo na osebnostni rasti
- notranje delo (npr. terapija, coaching ipd.)
- nečuječe “skrolanje” po telefonu
- sodelovanje v tečaju ali branje knjige za delo
- odlašanje s pomembnimi obveznostmi
- opravljanje delovnih klicev na sprehodu
Kaj JE počitek:
- kopanje v kadi
- sprehod v naravi
- 20-minutno dremanje
- molitev ali drug duhovni obred
- sanjarjenje in gledanje skozi okno
- redni odmori od socialnih omrežij
- osredotočeno poslušanje glasbenega albuma
- kasnejše odgovarjanja na sms-e in e-pošto
- nastavljanje soncu
- prepuščanje trenutku z zaprtimi očmi
- odmik od ustaljenega načina življenja in menjava okolja
- samota
- raziskovanje svojih skritih interesov
- ustvarjanje (slikanje, pisanje, čečkanje itn.)
- občudovanje umetnosti (obisk kinematografov, muzeja, gledališča, galerije ipd.)
- zavedanje, da za določen čas ne rabiš skrbeti za nikogar drugega kot le zase
Če svojega odgovora na zgornje vprašanje (“Kaj me spočije?”) še ne poznaš, te pozivam k raziskovanju. Juhej – le kdo nima rad eksperimentiranja? 🙂 (Ah, saj vem, lahko je tudi utrujajoče, zato raziskuj nežno.) Začneš lahko s preizkušanjem aktivnosti, ki so omenjene na seznamu “počitka” – zagotovo ne zgrešiš. 😉
Tudi sicer opažaš, da se vedno znova znajdeš v stanju utrujenosti/izčrpanosti, in bi rad/a razumel/a dinamiko, ki se skriva v ozadju te nenehne obremenjenosti ter prekinil/a poznan vzorec? V spletnem programu “Sensitive” med drugim podam poglobljeno razlago tega, kako delujejo naši senzitivni vzorci, kaj senzitivne osebe pripelje do pogoste utrujenosti in kako se lahko konkretno soočimo z njo. Nič ni namreč narobe s teboj, če se hitro utrudiš – tvoji možgani namreč delujejo ‘na večje obrate’, zaradi česar potrebuješ dobro razumevanje svoje senzitivnosti in prilagojen način skrbi zase od tistega, ki sicer deluje za večino drugih ljudi.
Več o vsebini spletnega seminarja si lahko prebereš tukaj. Toplo vabljen/a k prijavi – te bom vesela! <3
Maruška